Leczenie


Leczenie roślin jest bardzo pracochłonne. Przy zastosowaniu prawidłowych zabiegów chemicznych i mechanicznych, można wyleczyć chorą roślinę. Aby w ogrodzie pojawiało się jak najmniej problemów z chorobami i szkodnikami, należy odpowiednio dobierać sąsiedztwo danych gatunków roślin.

Szkodniki
Jednymi  z najbardziej dokuczliwych dla naszych  roślin oraz dla nas samych w ogrodzie są szkodniki zarówno roślin iglastych jak i liściastych.  Do szkodników żerujących i uszkadzających rośliny w ogrodzie zaliczamy owady, które swą działalnością życiową powodują uszkodzenia  w wielu przypadkach obumarcie rośliny.  Do podstawowych szkodników które możemy łatwo rozpoznać i podjąć odpowiednie kroki ochrony roślin możemy zaliczyć : Mszyce (Aphidoidea), Skoczek różany (Typhlocyba rosae)  itp. Do ich zwalczania należy użyć odpowiednich środków chemicznych z grupy zoocydów. Szkodnikiem są również gryzonie, które podgryzają lub zjadają części roślin. W przypadku owadów zwalczanie odbywa się mechanicznie lub chemicznie. Natomiast w przypadku gryzoni głownie mechaniczne. O doborze odpowiednich środków chemicznych oraz mechanicznych  decyduje rozpoznanie szkodnika.

Choroby
Choroby roślin to patologiczne zmiany wywołane przez grzyby, bakterie oraz wirusy.
Znacznie trudniej niż w przypadku szkodników jest określenie chorób, gdyż aby zidentyfikować należy poddać go badaniu pod mikroskopem, tylko wówczas jesteśmy pewni jaka choroba zaatakowała naszą roślinę i jakie środki środki grzybobójcze, bakteriobójcze należy zastosować. Jednymi z najpopularniejszych chorób roślin są : Fytowtoroza (Phytophtora), Mączniak (Sphaerotheca pan nosa). Atakują zarówno rośliny iglaste jak i liściaste. Rozprzestrzenianie się chorób jest bardzo łatwe dlatego należy profilaktycznie przeprowadzać opryski w ściśle określonych terminach aby uniknąć zarówno szkodników jak i chorób nękających nasze ogrody.