Pielęgnacja


Pielęgnacja ogrodu jest niezbędna do zachowania równowagi w ogrodzie. Systematyczna opieka pozwala na zachowanie pięknego wyglądu. Zadbany ogród jest wizytówką jego użytkowników. Pielęgnacji wymaga ogród młody jak i ogród stary.

  • Pielęgnacja ogrodu obejmuje wszelkiego rodzaju cięcia drzew i krzewów, zarówno wiosenne jak i jesienne oraz cięcia zimowe drzew i krzewów owocowych. Takie zabiegi wspomagają wzrost roślin, lub ograniczają go w zależności od potrzeb. Poprzez cięcia o odpowiednich porach, niektóre rośliny powtarzają kwitnienie, przez co ogród jest jeszcze piękniejszy.
  • Nawożenie jest również częścią pielęgnacji. Odpowiednio dobrane składniki pokarmowe zapewnią zdrowy rozwój liściom, kwiatom, nowym pędom. Niedobory składników pokarmowych wpływają na zdrowotność roślin, kolor a nawet kształt roślin. Podobnie jest z nadmiarem, który może nawet zahamować wzrost.
  • Opieka nad ogrodem obejmuje również zwalczanie chorób i szkodników. Może odbywać się w sposób chemiczny, po przez odpowiednie opryski, czasem kilkoma preparatami, które stosowane na przemiennie i o odpowiedniej porze skutecznie zwalczają przyczyny choroby. Może również wymagać zwalczania metodą mechaniczną, wówczas zabieg polega na ręcznym likwidowaniu zakażonych liści, lub zbieraniu owadów szkodzących rośliną.


Zadbany ogród to również zadbany trawnik, i choć wydawałoby się iż z trawnikiem nie ma dużo pracy w rzeczywistości jest odwrotnie. Zadbany trawnik wymaga wiele zabiegów, nie tylko koszenia, które powinno odbywać się co tydzień ale również odpowiedniego dbania o korzeń i liście. Dobra kosiarka, która pozwala na ustawienia wysokości koszenia, o ostrych nożach to podstawa. Zabiegi wertykulacji przeprowadzane minimum raz w roku, powodują że trawa nie kępi się i znacznie lepiej się korzeni. Podobnym zabiegiem jest aeracja, która w zależności od gleby, na której rośnie trawnik jest wykonywana kilkakrotnie odpowiednio często w sezonie. Zwykłe wałowanie również jest istotne, poprawia wzrost i ukorzenianie się trawnika. Umiejętne nawożenie, które jest bardzo istotne aby trawnik mógł prawidłowo się rozrastać, powinno być wykonywane kilka razy w sezonie i to różnymi nawozami o odpowiednim wskaźniku NPK.